انواع نرده و حصار چوبی باغچه و تراس +عکس

معرفی انواع نرده و حصار چوبی


انتخاب یک فنس مناسب برای باغچه یا تراس برای شما کار آسانی نیست؟ می خواهید با انواع فنس چوبی و کاربردهای مختلف آشنا شوید؟ افراد معمولا به دنبال حصاری هستند که علاوه بر زیبای، با بودجه ای که برای اجرای آن در نظر گرفته اند هم خوانی داشته باشد.

فنس های چوبی معمولا به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند: برای حریم خصوصی، کاربرد خاص و تزئینات. فنسی که به دور خانه، حیاط منزل یا تراس  آپارتمان قرار می گیرد و امنیت بچه ها را تضمین می کند جز حصار های حریم خصوصی به شمار می رود. حصار چوبی باغچه جنبه ی کاربردی نیز دارد: از ورودی حیوانات به درون باغچه جلوگیری کرده و مرز آن را مشخص کند. البته که اکثر حصارها جنبه ی تزئینی نیز دارند و باعث افزایش زیبایی محیط و فضای سبز می شوند.

شما می توانید رایجترین انواع نرده و حصار چوبی باغچه، تراس و ویلا را در این بخش از سورن چوب مشاهده کنید.  

انواع حضار چوبی

حصار چوبی ( دیوار چوبی)

 این مدل حصار چوبی که شباهت بیشتری به دیوار دارد تا حصار، یکی از محبوبترین و کاربردی ترین مدل ها می باشد که برا ویلا و حیاط منزل استفاده می شود و امنیت را برای کودکان و حیوانات خانگی فراهم کند. این حصار می تواند در اطراف ویلا یا حیاط نصب شود. ارتفاع این حصارچوبی کاملا سلیقه ای می باشد.

مطلب بیشتر: طراح نرده چوبی باغچه - از این مدل ها ایده بگیرید 

انواع حضار چوبی
 

انواع حضار چوبی

انواع حصارچوبی از نظر کاربرد:

قبل از انتخاب حصار چوبی و طراحی آن بهتر است هدف خود را از ساخت نرده ی چوبی باغچه یا تراس به درستی تعیین کنید. یکی از ویژگی هایی که حصار چوبی را بین افراد محبوب کرده است این است که از آن می توان در اندازه و سایزهای مختلف استفاده کرد. فرقی نمی کند باغچه ی شما کوچک است یا بزرگ، گل ها و گیاهان شما پشت حصار های چوبی بهتر و زیباتر به نظر خواهند رسید. پهنای چوب و فاصله ی بین نرده ها از هیچ قانونی تبعیت نمی کنند. 

انواع حصار چوبی مخصوص باغچه به چند دسته تقسیم می شود که در بخش بعدی این مطلب به معرفی آن  ها پرداخته ایم.

انواع حضار چوبی

انواع حضار چوبی

نرده اطراف استخر

 یکی از کاربردی ترین نرده ها، نرده هایی است که به دور استخر نصب می شوند. گزینه های زیادی برای انتخاب این فنس وجود دارد که دو نمونه ی آن را مشاهده می کنید. این نرده ها از این جهت در ویلاهای ی با دکوراسیون لوکس نصب می شوند که می توانند فضای اطراف استخر را از سایر فضای باغ یا ویلا جدا کنند.

انواع حضار چوبی

حریم خصوصی بیشتر در حیاط یا تراس

حریم خصوصی یک اصلاح برای مدل هایی که است نسبتا بلند بوده و می تواند بیشتر یا کمتر از یک دیوار ارتفاع داشته باشد. نرده های این حصار به هم چسبیده اند یا فاصله ی کمی دارند و بیشترین امنیت را فراهم خواهند کرد. اگر در این نرده های چوبی از تزئینات نیز استفاده شده باشد می توان آن ها را جز  لوازم دکوراتیو باغ دانست.

انواع حصار چوبی در سبک های مختلف

در ابتدای این مطلب با اهداف طراحی و ساخت نرده های چوبی آشنا شده اید. اما آشنایی با کابردها نمی تواند شما را برای ساخت یک نرده ی چوبی آماده کند. نرده های چوبی می توانند در انواع طرح های جذاب و لوکس ساخته شوند.

سبک نرده ها تا حد زیادی به طراحی لبه ی بالایی  حصار بستگی دارد، اما برخی نیز توسط بخش اصلی یا چگونگی ترکیب آنها (مانند حصار ریلی) تعیین می شوند.

انواع حضار چوبی

طرح نرده چوبی باغجه و حیاط

در این ادامه نمونه هایی از نرده ی چوبی نشان داده شده در شکل بالا، آورده شده اند.

انواع حضار چوبی

 گوش سگ: نرده  گوش سگ دارای یک منحنی معکوس رو به پایین است و لبه ی آن شبیه به گوش سگ می باشد.

انواع حضار چوبی

نرده مسطح یا صاف: همانطور که از نام آن پیداست، لبه ی بالایی نرده به صورت صاف طراحی شده است. این نرده ها برای طراحی فضای بیرون به سبک مدرن مناسب می باشند زیرا تداعی کننده ی سبک مینیمال می باشند. این مدل برای نرده تراس نیز پیشنهاد می شود.

انواع حضار چوبی

گوتیک: سبک حصار گوتیک مجموعه ای از نرده های ساده است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. 

انواع حضار چوبی

حصار مشبک:  نمونه ای از این نرده ی چوبی را در ابتدای مطلب مشاهده کردید. قسمت مشبک حصار که در بالای آن نصب شده است، یک عنصر تزئینی به آن اضافه کرده است. اگر علاوه بر حریم خصوصی، ایجاد فضای زیبا و مدرن برای شما اهمیت دارد، این حصارباغچه برای شما مناسب خواهد بود.

انواع حضار چوبی

حصار پرچینی: یکی از پرطرفدار ترین سبک حصار، حصار پرچینی است از نرده هایی با ارتفاع کم تشکیل شده است و بیشتر جنبه ی تزئینی دارند. اما حصارهای چوبی با ارتفاع بلندتر می تواند تا حد زیادی به عنوان محافظ نیز باشد.

انواع حضار چوبی 

حریم خصوصی: حصار های حریم خصوصی در فرم های مختلفی طراحی می شوند. اکثر آن ها به طور کامل محوطه را از دید خارج می کنند.  آنها معمولا ارتفاع زیادی دارند. بیشترین کاربرد این نوع فنس ها در ایران، به عنوان نرده روف گاردن یا نرده تراس می باشد.

انواع حضار چوبی

محدب:  به دلیل قوسی که در این نرده وجود دارد بیشتر افراد این نرده را با نام نرده ی محدب می شناسند. اگر باغچه ی شما کمی بزرگ است یا می خواهید اطراف زمینی را محدود کنید این گزینه برای شما مناسب خواهد بود.

انواع حضار چوبی

نرده ی ریلی: حصار ریلی معمولا برای مزارع استفاده می شود. در این سبک نرده ها را به صورت افقی نصب می کنند تا از چوب کمتری در آن استفاده شود. از این رو برای مزارع با مساحت بالا مناسب می باشد.

مزایا و معایب نرده تراس و بالکن از جنس چوب:

نرده های چوبی یکی از محبوب ترین انواع نرده ها می باشند.این نرده ها برخلاف تصور عموم  ارزان قیمت هستند، اگر علاقه ی زیادی دارید که بالکن خود را به یک مکان دنج با گل های سرسبز و و خوشبو مبدل کنید با ساخت نرده هایی از جنس چوب احساس دکوراسیونی روستایی و دلچسب به شما منتقل خواهد. برخی از افراد تصور می کنند که با خرید و ساخت نرده ی چوبی برای بالکن باید همواره نگران تاب برداشتن و انحراف چوب در آب و هوای مختلف باشند. اما فراموش نکنید که چوب هایی که در فضای باز استفاده می شوند مقاومت بالایی در برابر باران، برف، گرما و سرما داشته و می توان با آن ها تا سال های سال بالکنی زیبا و رویایی را به منزل خود هدیه دهید. 

برخی از مدل ها ی نرده و حصار چوبی مناسب بالکن در ادامه آورده شده است:

انواع نرده

انواع نرده

انواع نرده

انواع نرده

انواع نرده