ساخت آلاچیق سنتی ارزان و ساده

روش ساخت آلاچیق سنتی


ساخت آلاچیق سنتی در فضای باز رویای بسیاری از افراد است. ما در این بخش از سورن چوب تکنیک و روش ساخت آلاچیق سنتی چوبی را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. این آلاچیق سنتی در عین زیبایی بسیار زیبا و کاربردی است.  یک آلاچیق سنتی در روزهای گرم تابستان می تواند بهترین مکان برای تفریح شما باشد. انتخاب یک نقشه ی مناسب و روش ساخت آلاچیق سنتی ممکن است کمی دشوار باشد. اما در این مرحله ی گام به گام ما به شما نشان می دهیم که چگونه آلاچیق سنتی زیبایی بسازید. 

گزیده ای از نمونه کارهای سورن چوب در گالری پرگولا و ازبور و گالری کلبه و آلاچیق آورده شده است

ساخت آلاچیق سنتی

مکان آلاچیق سنتی بسیار مهم است، شما باید اندازه گیری های دقیق را قبل از ساخت انجام دهید، در غیر این صورت ممکن است قطعات به درستی با هم قرار نگیرند. استفاده از مواد مناسب و چوب مناسب برای این کار ضروری است، در غیر این صورت آلاچیق در فضای باز مقابل باران یا برف مقاومت نخواهد کرد.همینطور از پیچ های مقاوم در برابر رطوبت استفاده کنید.

 برای جلوگیری از تقسیم چوب حفره های لازم را جهت اتصال قطعات مختلف چوب به یکدیگر ایجاد کنید.با استفاده از لولا های فلزی، تیرهای میانی را به تیرهای اصلی بچسبانید.

ساخت آلاچیق سنتی

ساخت آلاچیق سنتی

 

ساخت آلاچیق سنتی

 

انواع مختلف پایه وجود دارد که میتوانید از آن در ساخت آلاچیق استفاده کنید. در این آلاچیق از پایه های بتنی استفاده شده است.
 

ساخت آلاچیق سنتی

قبل از هر چیز، شما باید طرح آلاچیق هشت ضلعی و محل قرارگیری پایه ها را مشخص کنید.. بنابراین، ما توصیه می کنیم هشت ضلعی را به عنوان مربع با با گوشه های بریده شده در نظر بگیرید. در اخر مطمئن شوید که گوشه ها راست هستند.

ساخت آلاچیق سنتی

پس از قرارگیری پایه ها مطمئن شوید که آن ها راست و تراز هستند. همه هشت پایه را نصب کنید، همانطور که در بالا توضیح داده شد. ضروری است که آنها را به درستی محکم کنید، در غیر اینصورت، آلاچیق خوب به نظر نمی رسد. 

ساخت آلاچیق سنتی

ساخت کف آلاچیق کار چندان دشواری نیست، اگر شما از یک نقشه ی صحیح استفاده کنید. در این آلاچیق از چوب های به نسبت 2*6 استفاده شده است. از اتصالات و پیچ های فلزی جهت اتصال آن ها استفاده کنید. سوراخ هایی را با دریل ایجاد کنید و از پیچ های 4 اینچی جهت اتصال استفاده کنید. با استفاده از تراز مطمئن شوید که سطح کاملا افقی است.

ساخت آلاچیق سنتی

پس از آن باید تخته های به نسبت 2*6 را در کف پوش به صورت افقی نصب کنید. همه چیز باید به راحتی و بدون نیاز به نیروی زیاد روی تخته های عمودی متصل شود.

ساخت آلاچیق سنتی

اگر از میخ برای اتصال تخته ها استفاده می کنید توصیه میکنیم قبل از آن محل مورد نظر را دریل کنید تا چوب تکه نشود. مطمئن شوید که لبه ی تخته های بالایی درست در وسط تخته ی زیرین قرار دارد.

ساخت آلاچیق سنتی

پس از نصب تخته های کف آلاچیق نوبت به حاشیه های تزئینی آلاچیق می رسد. برای این کار بهتر است از تخته ها ی به نسبت 4*2 استفاده کنید. 10 اینچ بین دو تخته فاصله بگذارید.

ساخت آلاچیق سنتی

ساخت آلاچیق سنتی

برای ساخت نرده های کوچکتر از چوب های به نسبت 1*1 استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که فاصله ی نرده ها با یکدیگر کاملا برابر است. اگر نرده ها را با میخ سوراخ کرده اید آن را با بتونه پر کنید.

ساخت آلاچیق سنتی

تیرهای چوبی سقف را با استفاده از تخته های 2*4 برش دهید و لبه ی بالایی آن را برای ایجاد شیب بیشتر در زاویه ی 25 درجه برش دهید. طول هر تخته 88.5 اینچ میباشد. قطعه چوب  8 ضلعی مرکزی از یک چوب 4*4 ساخته شده است.
از پیچ های 4 اینچی جهت اتصال تخته ها استفاده کنید.

ساخت آلاچیق سنتی

ابتدا دو الوار روبه روی هم را برای اتصال انتخاب کنید سپس تخته های دیگر را وصل کنید تا تعادل برقرار شود.

ساخت آلاچیق سنتی

سپس از تخته ی چندلایه برای سقف استفاده کنید. هر لبه ی تخته ی چند لا را با دو میخ به الوارهای سقف وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که تخته ی های چند لا یا پلی وود مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی دارد.

ساخت آلاچیق سنتی

پس از انجام این مرحله شما باید از ورق های مخصوص سقف آلاچیق استفاده کنید. هنگام نصب این ورقه ها توجه کنید که هر گونه خطا میتواند عمر آلاچیق را بسیار کاهش دهد و به آن آسیب برساند.

ساخت آلاچیق سنتی

ساخت آلاچیق سنتی

پس از آن نوبت به نرده ها می رسد. نرده ها می توانند اشکال و طرح های مختلفی داشته باشند، بنابراین شما می توانید با سلیقه ی خود نرده ها را نصب کنید. برای این کار ابتدا نرده ی پایینی را مطابق شکل با چوب به نسبت 2*4 اماده و سپس نصب کنید. تخته ی بالایی نیز به همان صورت نصب میشود.

ساخت آلاچیق سنتی

پس از ان نوبت به نصب نرده های میانی می رسد. آن ها را به ابعاد مناسب برش دهید و فاصله های یک اندازه در جای خود نصب کنید.  اگر می خواهید درون آلاچیق دید کمتری داشته باشد می توانید از نرد های 2*6 استفاده کنید.

کار آلاچیق چوب تقریبا تمام است. در آخر بتونه کاری و صاف کردن با کاغذ سمباده را فراموش نکنید و از روغن ها و لایه هایی که مقاومت الاچیق را افزایش می دهد استفاده کنید.  

ساخت آلاچیق سنتی

 
 

با ما همراه باشید

دفتر مرکزی:: مهرشهر کرج
تلفن: 02633212612
تلفکس : 02633200612
دفترمرکزی: 02188458048

نقشه گوگل