چوب ضد آب

روش ضد آب کردن چوب


چوب به تنهایی نمی تواند از خود در برابر رطوبت و شرایط آب و هوایی مختلف محافظت کند. زمانی که قصد ساخت یک سازه ی چوبی دارید می توانید از روش های ضد آب کردن چوب استفاده کنید. روش های آورده شده در این مطلب از سایت wikihow که یکی از معتبرترین سایت های خارجی می باشد ترجمه شده است. در ادامه با ما باشید تا روش ضد آب کردن چوب را به شما بگوییم.

گزیده ای از نمونه کارهای سورن چوب در گالری پرگولا و آربور و گالری کلبه و آلاچیق آورده شده است.
ما در سایت سورن چوب نقشه ها و روش ساخت آلاچیق چوبی  را برای شما اورده ایم. در این بخش می خواهیم روش افزایش مقاومت چوب در برابر رطوبت را بازگو کنیم. شما به راحتی متوانید در منزل چوب ضد آب بسازید. موادی که در این بخش بکاربرده شده است مواد لازم جهت ضد آب کردن چوب است.

چنانچه قصد استفاده از چوب در فضای باز را دارید توصیه میکنیم این مطلب را از دست ندهید: بهترین چوب برای سازه های چوبی در فضای باز

ضد آب کردن چوب به وسیله ی روغن

مواد لازم جهت ضد آب کردن چوب:

ضد اب کردن چوب

تصمیم بگیرید که از چه روغنی برای ضد آب کردن چوب استفاده کنید. سه روغن معمولی که برای ضد آب کردن چوب استفاده می شود عبارتند از روغن برزک، روغن گردو و روغن جلا. روغن جلا.  
شما از هرکدام از این روغن ها که میخواهید می توانید استفاده کنید.
مواد دیگری که لازم دارید حلال ترپانتین و سرکه ی سیب است.
مرحله ی اول: مخلوط روغن را درست کنید.
ضد آب کردن چوب

 یک ظرف روغن، یک ظرف ترپانتین و 1/2 ظرف سرکه ی سیب را با یکدیگر مخلوط کنید. اندازه ی ظرفی که به عنوان پیمانه استفاده میکنید بستگی به اندازه ی چوب دارد.
همه ی این مواد را در یک ظرف فلزی به خوبی مخلوط کنید.

چنانچه قصد ساخت یک سازه ی چوبی در فضای باز دارید سورن چوب گزیده ای از آموزش های ساخت سازه ی چوبی را با کمترین هزینه و راحترین روش در مقاله ی روبه رو آورده است.چگونگی ساخت آلاچیق چوبی ارزان و ساده


مرحله ی دوم: قبل از اعمال روغن، چوب را آماده کنید. 

ضد اب کردن چوب
 هر گونه عیوب سطحی بعد اززدن روغن مشخص خواهد شد. از کاغذ سمباده جهت صاف کردن چوب استفاده کنید کاغذ یا کاغذ فلزی استفاده کنید. .
این کار سطخ چوب را جهت جذب روغن اماده می کند
 

مطلب بیشتر:روغن های مخصوص سازه های چوبی

مرحله ی سوم: اولین لایه را اعمال کنید
 مقدار کمی روغن را بر روی سطح پارچه قرار دهید. روغن را مستقیما به روی چوب نریزید. برای پوشاندن سطح به صورت کامل به جای مالش دادن زیاد از روغن بیشتری استفاده کنید. هیچ قسمتی را خالی از روغن نگذارید.
بعد از 30 دقیقه میتوانید روغن اضافه را با پارچه بردارید.


مرحله ی چهارم:چوب را برای مدت 24 ساعت رها کنید تا خشک شود.


مرحله ی پنجم: دو لایه ی دیگر روغن را روی سطح اعمال کنید.


با سمباده ی فلزی یا پشم فولادی( چیزی مانند سیم ظرفشویی) روی آن بکشید. از سمباده ی فلزی جهت چسندگی بهتر لایه ی دوم به لایه ی اول استفاده میکنند. سپس لایه ی دوم و بعداز خشک شدن دوباره و سمباده زدن لایه ی سوم را اضافه کنید. 
این کار را از چند روز تا چند هفته قبل از ساخت سازه ی چوبی انجام دهید. اگر توانستید انگشت خود را به راحتی روی سطح بچرخانید مراحل ضد کردن چوب به انتهای خود رسیده است.

روش دوم: استفاده از سیلر

سیلر یک بتونه ی مایع بی رنگ است که از آن جهت رنگ امیزی چوب و ضد آب کردن آن استفاده می کنند.
برای ضد آب کردن چوب با سیلر ابتدا سطح چوب را با سمباده مانند روش قبل صاف کنید.

مرحله ی اول: خرید سیلر چوب برپایه ی آب. 

هنگام خرید توجه داشته باشید که نوع مخصوص فضای باز را خریداری کنید. برای دریافت قوانین خاص برنامه و زمان های خشک، محصول را بررسی کنید. برخی از محصولات را می توان با سمپاش رنگ استفاده کرد.
 اطمینان حاصل کنید که درجه حرارت و رطوبت هوا در محدوده مناسب محصول باشد.

مرحله ی دوم: آن را با استفاده از قلمو رنگ اعمال کنید.

مرحله ی سوم: اجازه دهید محصول خشک شود.

دستورالعمل بسته بندی محصول را برای زمان مناسب خشک شدن مطالعه کنید. زمان خشک شدن بسیار کوتاه تر از زمان خشک شدن روغن خواهد بود. بسیاری از سیلانت ها بین 4 تا 10 ساعت خشک می شوند.
مرحله ی چهارم: کشیدن پشم فولادی
لایه ی اول را  برای بهبود چسبندگی پوشش دوم، با استفاده از سمباده یا پشم فولادی آماده کنید و سپس لایه ی دوم را اضافه کنید.

با ما همراه باشید

دفتر مرکزی:: مهرشهر کرج
تلفن: 02633212612
تلفکس : 02633200612
دفترمرکزی: 02188458048

نقشه گوگل