آموزش اجرای روف گاردن

مراحل اجرای روف گاردن

 

روف گاردن علاوه برایجاد خانه های شهری زیبا دوستدار محیط زیست می باشند. اگر در یک آپارتمان یا یک خانه بدون حیاط زندگی می کنید، باغهای روباز می توانند به شما اجازه تزئین درختان و گیاهان زینتی، گل ها و حتی گیاهان خوراکی را بدهند. قبل از شروع کاشت، با یک مهندس طراح روف گاردن تماس بگیرید و بام سبز خود را طراحی کنید. گیاهان و دکوراسیون های مناسب را انتخاب کنید تا بیشتر از فضایی که در اختیار دارید استفاده کنید. در ادامه با مراحل اجرای روف گاردن آشنا می شوید:

1- پشت بام خود را آماده کنید

ظرفیت بارگیری سقف را ارزیابی کنید.

ظرفیت بارگیری میزان وزنی است که سقف شما می تواند آن را پشتیبانی کند. این شامل گیاهان، مبلمان، تجهیزات، بازدید کنندگان، و بارندگی های هوا مانند برف می شود. برای بررسی این موضوع بهتر است  با مهندس طراح روف گاردن تماس بگیرید.

مهندس طرح روف گاردن همچنین می تواند در طراحی های اولیه برای روف گاردن و نحوه کار کردن در موانع ممکن (مانند دودکش ها)شما را راهنمایی کند.

اطمینان حاصل کنید که مهندس یا شرکت طراح روف گاردن تماس می گیرد مجوزهای لازمه را برای طراحی روف گاردن کسب نموده باشد.

مراحل اجرای روف گاردن

 بررسی میزان تابش نور خورشید به ساختمان

با توجه به گیاهان، باغ شما به اندازه 6 تا 8 ساعت در روز نیازبه نور خورشید دارد. اطمینان حاصل کنید که پشت شما توسط ساختمان های دیگر محو نشده است.

در صبح، ظهر و عصر نور خورشید را بر سقف خود نظارت کنید تا دقیقا بدانید که پشت بام چگونه در طول روز در معرض تغییر قرار خاهد گرفت.

بررسی میزان باد

 باد معمولا روی پشت بام قوی تر از سطح زمین است، به خصوص اگر ساختمان شما چندین طبقه بالا باشد. بادهای بیش از حد می تواند به گیاهان شما آسیب رساند. از آنجا که باد می تواند خاک را خشک کند، گیاهان شما نیاز به آبیاری مکرر دارند.

مراحل اجرای روف گاردن

 طراحی نقشه روف گاردن

نقشه  روف گاردن خود را بر روی کاغذ گرافیت طراحی کنید. یک نقشه ی کلی از مکان هایی که می خواهید گیاه و مبلمان را قرار دهید، طرح کنید. این به شما کمک خواهد کرد که در ابتدای شروع ساختن روف گاردن خود، پشت بام خود را سازماندهی کنید. اگر نظر خود را در مورد چیزی تغییر دادید، همیشه می توانید به عقب برگردید و دوباره طراحی کنید.

برای تبدیل طرح به مقیاس، از قبل تصمیم بگیرید که چقدر فضای هر مربع بر روی کاغذ گرافیکی (مثلا 1 فوت یا متر) نشان داده شود. تقریبا اندازه کلی پشت بام خود را اندازه گیری کنید سپس طرح را بر اساس اندازه های درست بکشید.

اجرای روف گاردن

2-خرید گیاهان

به دنبال گیاهان مقاوم در برابر حرارت باشید

 باد بالقوه شدید و نور خورشید، گیاهان قوی تر را به عنوان نامزد مناسب برای روف گاردن می کند. گیاهان با این ویژگی ها احتمال بیشتری دارند که در سال اول زنده بمانند. اگر شما قصد دارید گیاهان شکننده تر را اضافه کنید، سایه بانی برای آن ها تهیه کنید.

اطمینان حاصل کنید که شما به طور مرتب گیاهان خود را آب می دهید، حتی آنها که به خشکسالی مقاوم هستند.

طراحی روف گاردن

خرید گیاهان بومی

گیاهان مربوط به وضعیت آب و هوای محل زندگی شما، جانوران بومی مانند پرندگان و پروانه ها را جذب می کنند. آنها همچنین با روف گاردن شما نسبت به گیاهان غیر بومی بیشتر عادت می کنند. اگر بادهای سخت یا گرما به شدت یابد، گیاهان شما بیشتر زنده خواهند ماند.

طراحی روف گاردن

درختان و درختچه های زینتی را انتخاب کنید

 گیاهان بزرگ پشت بام شما را سنگین میکنند  و فضای کمتری برای دکوراسیون دیگر می گذارند. درختان کوچک و درختان زینتی و درختچه ها در روف گاردن شما در گلدان های چوبی بخوبی عمل می کنند. برای حفظ فضا، بیشتر از 2 تا 4 درخت یا درختچه اضافه نکنید.

هر چند سال یک بار ریشه های درختان خود را برطرف کنید تا آنها را در اندازه قابل کنترل نگه دارید.

 دوری از گیاهان با برگ های بزرگ

 گیاهان با بزرگ های بزرگ و مرطوب، توسط بادهای زیاد در روف گاردن تکه تکه می شوند. آنها در فصل های سردتر نیزبیشتر آسیب پذیرند. از گیاهان کوچکتر بهره ببرید.

طراحی روف گاردن

3-ساخت روف گاردن

یک شلنگ را به پشت بام خود هدایت کنید.قابل اطمینان ترین روش آبیاری شامل تنظیم یک سیستم آبیاری اتوماتیک است.

اضافه کردن گلدان  برای گیاهان
همانطور که شما تصمیم می گیرید که گلدان های روف گاردن خود را قرار دهید، به نقشه ی روف گاردن خود مراجعه کنید. گلدان های ایده آل به اندازه کافی سبک و عمیق هستند تا بتوانند ریشه های گیاهان شما را  درخود جای دهند. ظروف چوبی یا پلاستیکی سبکتر را برای این کار انتخاب کنید.

طراحی روف گاردن

بذر یا نهال خود را در گلدان ها قرار دهید
بسته به ترجیح شما، می توانید گیاهان خود را از بذر و یا گیاهان جوان تشکیل د هید. نهال ها معمولا قوی تر و مقاوم به آفات هستند، در حالی که دانه ها بسیار ارزان ترند.جوانه ها بهتر از بذر در برابر آب و هوای سردتر  بادوام هستند.

طراحی روف گاردن

 یک دیوار عمودی  نصب کنید

یک دیوار عمودی  گیاهان شما را از خشک شدن یا آلودگی در آب و هوای شدید حفظ می کنند. دیوارهای چوی رایج ترین گزینه برای روف گاردنها هستند و در عین حال آن از وزش باد مصون می دارد.

طراحی روف گاردن

4-دکوراتیو روف گاردن( تزئین روف گاردن)

 

اضافه کردن مبلمان سبک وزن
 بعد از اینکه تمام گیاهان خود را قرار داده اید، مجددا زمان انتخاب مبلمان خود به نقشه روف گاردن خود مراجعه کنید. مبلمان بسیار سبک وزن را انتخاب کنید تا فشار بر روی سقف شما زیاد نشود. مبلمان قابل انعطاف، مانند صندلی های استراحت، مخصوصا سبک و مناسب برای حفظ فضا است.

برای جلوگیری از آسیب مبلمان در باد های سنگین، آن را به اشیاء غیرقابل جابجایی متصل کنید.

طراحی روف گاردن

از فضاهای بیشترین استفاده را ببرید
 هر اینچ فضا در باغ پشت بام شما باید یک هدف داشته باشد. به جای فرونشاندن زمین، هر زمان که ممکن باشد، با دیوارهای چوبی آن را تزئین کنید. با استفاده از فضای عمودی در روف گاردن شما احساس راحتی بیشتری خواهید کرد، به طوری که گیاه کوهنوردی انگور یا بالش های گل را بر روی دیوار مجاور خود قرار داده ایدتمرکز بیش از حد در فضاهای افقی باعث می شود که باغ شما به اندازه کافی زیبا به نظر  نرسد.

طراحی روف گاردن

نقطه کانونی را انتخاب کنید

 نقاط کانونی مرکزی هستند که باغ شما را به هم متصل می کنند. انتخاب یک محور باعث می شود تا باغ شما متعادل و هماهنگ باشد. نقطه کانونی خوب ممکن است یک گیاه بزرگتر (مانند یک درخت)، یک مبل در فضای باز یا یک مجسمه باشد.

برای ایجاد نقطه کانونی آن را برجسته کنید، از دکوراسیون با بیش از 1 یا 2 گیاه بزرگ و تزئینات زیاد اجتناب کنید.

یک ویژگی (مانند یک یا چند رنگ) را انتخاب کنید تا دکوراسیون و نقطه کانونی را با هم هماهنگ کنید.

طراحی روف گاردن

کوراسیون چند منظوره را انتخاب کنید

 از آنجا که شما مقدار محدودی از فضا را دارید، مطمئن شوید که همه چیزهایی که اضافه می کنید می تواند اهداف بسیاری داشته باشد.

آلاچیق / پرگولا / روف گاردن / کلبه چوبی