بهینه کردن معماری باغ و حیاط، با استفاده از سازه های فضای باز

هر چه که در فصل بهار پیش می رویم، با گرمتر شدن هوا، خانواده ها به طور طبیعی تمایل بیشتری برای گذران زمان در فضاهای باز پیدا می کنند تا به تفریح، بازی، یا استراحت در حیاط، پشت بام یا باغ بپردازند. با صرف مقداری زمان و یک برنامه ریزی دقیق، حیاط خانه شما می تواند به عنوان یک فضای کاربردی و خوشایند که شما را به طبیعت متصل می کند، به فضای زندگی شما افزوده شود.

شاید بپرسید اگرحیاط منزل من چیزی جز یک فضای سیمانی یا موزاییک شده با یک تکه چمن نباشد چه...؟! اما نگران نباشید. راه های مختلفی وجود دارد تا فضای باز خود را بهبود بخشید؛ کاشتن درخت، ساخت، افزودن، بازسازی یا ارتقای یک ایوان یا دک، افزودن گیاهان گلدانی، مبله کردن فضای بیرون، قرار دادن منقل یا باربیکیو، و یا اجزای مرتبط با آب مثل حوض یا حوضچه یا آبراه. علاوه بر اینها، اضافه کردن سازه های فضای باز می تواند بیشترین تاثیر را بر فضای باز شما و تبدیل آن به یک چیز ویژه داشته باشد.
سازه های فضای باز، مثل آربورها، پرگولاها، داربست و آلاچیق ها  می توانند برای هر صاحبخانه ای، کاملا یگانه و انحصاری طراحی شوند، طوری که هم علایق او را برآورده کنند و هم کاملا کاربردی باشند.
آربورها،  علاوه بر زیبایی های ذاتی، می توانند مسیر رفت و آمد بین فضاها را مشخص کنند، برگولاها می توانند روی یک ایوان ایجاد سایه کنند، و آلاچیق های می توااند به عنوان نقطه کانونی باغ مورد استفاده قرار بگیرند. بهتر از همه این است که این سازه ها می توانند به عنوان پایه گیاهان رونده به کار بروند و موجب نرم کردن گوشه های سازه ها و ایجاد منظره ای زیبا از یک ستون عمودی گیاهان گلدار شوند.
شاید جالب باشد بدانید اصالت استفاده از سازه های باغی فضای باز، به بین النهرین، مصر، ایران و چین و از حدود 500 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و اگرچه تاکنون تغییرات اندکی داشته اند، اما هنوز شباهت های زیادی به اجداد خود دارند.
لازم نیست از سازه های باغی یا فضای باز به مقدار زیاد استفاده کنیم تا جذابیت معماری ایجاد کنیم. یک آربور کوچک با صندلی باغی، یا تاب داخل آن، می تواند تاثیری بزرگ با یک سرمایه گذاری اندک ایجاد نماید؛ می تواند یک نقطه کانونی بی مانند در باغ شما فراهم کند همانطور که می تواند فضایی دوست داشتنی برای نشستن، نوشین چای یا قهوه و مطالعه باشد. به طور مشابه، یک داربست چوبی می تواند در عین اینکه یک فضای اختصاصی برای فضاهای باغی شما فراهم می کند، حصاری باشد که منظره دلخواه شما را نیز کمتر مخدوش کند.
در نهایت باید گفت، سازه های فضای باز دقیقا همان چیزی است که شما برای تبدیل حیاط یا باغ یا پشت بام خود از یک فضای بدرد نخور و اضافی، به یک فضای دلنشین و تماشایی نیاز دارید

آلاچیق / پرگولا / روف گاردن / کلبه چوبی