تفاوت آربور و پرگولا

تفاوت آربور و پرگولا چیست؟

کلمات آربور و پرگولا اغلت برای دو سازه ی مشابه کار می رود که در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند. هر دوی آن ها از الوارها ساخته می شوند و سقف نیمه بازی دارند که پرتور های نور را به درون راه می دهند. هر دوی آن ها برای گیاهان بالارونده بهترین سازه هستند.تفاوت اربور و پرگولا
پرگولا برگرفته شده از یک واژه ی ایتالیایی به معنای سایبان می باشد .پرگولا مربوط به سازه های چوبی در باغ های کشور روم است که از دیوارها پشتیبانی میکرند. در سازه های دیگری که قصد ترویج معماری ایتالیایی داشته اند پرگولاها زیاد به چشم می خورند. در باغ های ایتالیایی معمولا پرگولاها پوشیده از درخت انگور بودند.
قدمت اربورها به باغ های مصری و رومی می رسد و تا اواخر قرن شانزدهم در سراسر اروپا رواج یافتند. اربور در زبان فرانسه به معنای گیاه یا چمن است.

آربور

تفاوت اربور و پرگولا

در فضای سبز آربورها به عنوان یک ورودی ساده به کار می روند. البته می توان از آن در داخل باغ به منظور ایجاد یک استراحت گاه کوچک در کنار نیمکت نیز بهره گرفت. اغلب آربورها دارای سقف انحنا شکل هستند. اما مدل سقف ها برخی ساده و برخی با طراحی پیچیده به اجرا در می آید. زیبایی آربورها با گیاهان طبیعی تکمیل خواهد شد.
آربورها به شکل های مختلفی تهیه می شوند، می توان آن ها را آماده خرید، میتوان ساخت، یا می توان به صورت سفارشی توسط یک نجار طراحی و به مرحله ی اجرا گذاشت.
آربورها کاربرد زیادی دارند و از آن ها می توان در ورودی انواع باغ ها یا حیاط خلوت بهره گرفت. آربورها یک فضای نیم سایه نیز ایجاد می کنند و می توان آن را نوعی سقف در فضای باز دانست.

پرگولا

تفاوت اربور و پرگولا

یک پرگولا می تواند به دیوارهای منزل متصل شود و یا ساختار مستقلی داشته باشد. به منظور ایجاد یک چهارچوب مستقل از پایه های بیشتری استفاده می کنند. سقف پرگولا را می توان با پارچه های ضد آب و متحرک پوشاند تا سایه ای دل چسب را در تابستان های گرم و آفتابی ایجاد نماید. اگر قصد دارید پرگولای شما با گیاهان بارونده همچون انگور پوشیده شود سایه ی شما همیشگی خواهد شد. با قرار دادن دیوار های از جنس چوب نیز می توان فضای باز اطراف را از دید خارج کرد و