پرگولا

پرگولای چوبی زینت بخش فضای باز

به سازه های چوبی از نوع  مشبک با سقف و یا بدون سقف که در پارک ها، حیاط منزل یا باغ ها به منظور ایجاد سایه طراحی و ساخته می شود پرگولا می گویند. پرگولا با نام های دیگری مانند داربست، آرک و طاق نما در بین عموم شناخته می شود. برای ساختن سقف پرگولا از الوارهای چوب در فواصل معین استفاده می کنند. پرگولاهای چوبی علاوه بر کابردی که دارد می تواند ظاهری مدرن و لاکچری به محوطه و فضای بیرونی بدهد. معمولا افرادی که فضای کافی را در منزل یا محل کار خود برای ساخت آلاچیق ندارند و یا پرگولا را ترجیح می دهند اقدام به ساخت پرگولا برای ایجاد استراحتگاه در فضای باز می کنند.

تفاوت آلاچیق چوبی و پرگولا:

کابردهای پرگولا از آلاچیق چوبی بیشتر است زیرا فضای باز اطراف آن سبب می شود علاوه بر گردهمایی های دوستانه از آن به عنوان سایبان یا تزئین محوطه نیز استفاده شود. البته اینکه چه میزان سایه را ایجاد نماید بستگی به ابعاد پرگولا یا طراحی آن خواهد داشت. آلاچیق چوبی دارای سقفی است که از ورود برف و باران به آلاچیق جلوگیری می کند اما پرگولا غیرمسقف بوده و به تنهایی این قابلیت را ندارد (برای اضافه کردن این مزیت بر روی آن می توان پوششی مناسب طراحی نمود). از دیگر کابردهای پرگولا که آن را از آلاچیق چوبی متمایز می کند استفاده از آن در ورودی ها و مسیرهای پرتردد در باغ، رستوران ها یا حیاط است که محوطه را مجلل تر و شکیل تر خواهد نمود.

متریال مورد استفاده در پرگولا:

چوب ها و متریال های زیادی در بازار یافت می شود که از آن در ساخت پرگولا بهره می برند. این چوب ها با قیمت های مختلف و درجات گوناگون موجود می باشد که هر کدام دوام و طول عمر ویژه ی خود را  دارند. شما ممکن است برای ساخت لوازم منزل یا کابینت از هرگونه چوبی استفاده نمایید اما برای ساخت سازه هایی که در محیط بیرون قرار دارند باید دقت بیشتری در انتخاب متریال به کار گیرید. سازه های موجود در محوطه ی باز در معرض نورخورشید، باران، برف، سرما و گرما قرار می گیرند و از آنجا که دوام فلز را ندارند بدون شک بیشترین آسیب را از جهات مختلف خواهند دید.

نفوذ حشرات، تاب خوردگی و ترک خوردگی نیز از دیگر مواردی است سلامت چوب را در فضای باز تهدید می کند. از این رو نوع چوب بکار رفته رابطه ی مستقیمی با دوام و طول عمر سازه خواهد داشت.  از جمله متریالی که برای ساخت پرگولای بادوام استفاده می شود ترمووود می باشد که در هر شرایط آب و هوایی مقاوم بوده و نقش پررنگی در ساخت انواع سازه های چوبی فضای باز دارد.
 

پرگولا با چوب ترمووود:

ترمووود از جمله پرمصرفترین چوب ها در ساخت پرگولا می باشد. راحتی کار، فراوانی چوب، تنوع در سایز و اندازه، مقاومت بالا در برابر شرایط جوی، صرفه ی اقتصادی و رنگ پذیری خوب از جمله مواردی است که سبب محبوبیت این چوب در بین شرکت های سازنده ی سازه های چوبی می گردد. این چوب مخصوص سازه های محوطه ی باز بوده و نیاز به هیچ گونه مواد شیمیایی مضر برای آماده سازی آن نخواهد بود. رایحه ی مطبوع و دلنشین این چوب با طبیعت باغ یا حیاط شما یکی شده و جای هیچ گونه نگرانی برای مصرف کنندگان باقی نمی گذارد. برای ساخت و آماده سازی چوب ترمووود آن را در دمای بالا حرارت می دهد تا مقاومت این چوب  را در برابر نفوذ حشرات افزایش دهند، زیرا مواد قندی و تغذیه حشرات در این دما به طور کامل از بین می رود. از دیگر مزایای چوب های ترمووود می توان به جذب پایین آب اشاره نمود. این موضوع تضمینی برای سالم ماندن آن در فصل زمستان و قرار گرفتن چوب در باد و باران می باشد.

پرگولای چوبی پیش ساخته (پرگولای آماده):

امروزه با پيشرفت علوم و تكنولوژی نيازها و خواسته های نوینی، در زمينه مهندسي سازه چوبی رخ نموده است. عامل زمان در ساخت سازه ی چوبی و پرگولای چوبی اهميت بیشتری یافته و اين امر گرايش به سازه های چوبی و پرگولای پيش ساخته را افزايش داده است.
هم اکنون با کمک مهارت و تخصص مهندسین سورن چوب، امکان ساخت پرگولاهای پیش ساخته ی فوق العاده زیبا مطابق با استانداردهای بین المللی در ایران فراهم گردیده است. این گروه با بهره گیری از باکیفیت تربن نوع چوب متناسب با شرایط آب و هوایی مناطق مختلف انواع پرگولاهای چوبی پیش ساخته را برای فروش محیا نموده اند. 
 


قیمت ساخت پرگولا:

وقتی سخن از ساخت سازه های چوبی همچون پرگولا یا آلاچیق چوبی به میان می آید، اولین اشتباه متداولی که تصور می گردد هزینه های بالای ساخت آن می باشد در حالی که چنین تصوری برخلاف واقعیت اشتباه می باشد. شما هم می توانید با صرف یک هزینه معقول همین حالا با سورن چوب تماس گرفته و رویای داشتن یک محوطه ی سبز زیبا و دل نشین را به واقعیت تبدیل کنید.
بعد از انتخاب نوع و طرح پرگولا نوبت به تعیین اندازه و ابعاد آن می رسد تا با انتخاب یک سایز مناسب به طرح ایده التان نزدیکتر شوید. پس از آن قیمت نهایی توسط تیم سورن چوب محاسبه می گردد. 
 

ساخت وطراحی پرگولا:

بعد از تعیین سایز مناسب نوبت به طراحی اولیه ی پرگولا و شکل هندسی می رسد.یکی از تخصص های شرکت سورن چوب طراحی و ساخت پرگولا و آلاچیق های چوبی کاملا هماهنگ با فرم ویلا، باغ یا محل کار شما می باشد. نکته جذاب پرگولاهای ساخته شده توسط گروه این است که جزئی ترین مسائل طراحی پرگولا، کاملا طبق خواسته و نظر شما عزیزان خواهند بود. از این رو هر ایده ی خاص و ویژه از سوی شما قابل طراحی و اجر خواهد بود که سبب می شود شما به رویاهای خود جامه ی حقیقت بپوشانید. 
شرکت سورن چوب با بهره گیری از توان بالای هنری، تجربی و فنی تیم طراحی- مهندسی دانش آموخته و آشنا به روشهای مدرن جهان و نیز برخورداری از تمامی امکانات اجرایی توانسته فضاهایی متنوع و کارآمد در پروژه های مختلف مسکونی، فرهنگی، تجاری و اداری ایجاد نماید.


مراحل ساخت و نصب پرگولا:

قبل از هرچیز برای پرگولا یک زیر سازی مناسب با اندازه ی پرگولا ساخته می شود. این زیرساز از جنس بتن می باشد. برای قرار گیری پایه های چوبی، از صفحه های بیس پلیت استفاده می شود.

اتصالات و جوش های قطعات مختلف نیز در مرحله ی بعدی انجام می شود که یکی از مهترین مراحل ساخت و نصب پرگولا می باشد، زیرا این اتصالات باید به خوبی قابلیت تحمل وزن سازه ی چوبی را داشته باشد که محاسبه ی آن بر عهده ی مهندس طراح سازه خواهدبود.

در آخر نیز پوشش در نظر گرفته شده برای سطح پرگولا با پیچ ها و کلیپس بر روی سازه متصل می شود.

برخی از پرگولاهای چوبی دارای سکو داخلی برای استراحت می باشند که پس از نصب ستون ها به سازه اضافه می شوند.

ویژگی های پرگولای چوبی ساخت سورن چوب:

  • مقاوم سازی چوب در برابر شرایط جوی مختلف برای افزایش طول عمر پرگولا
  • طراحی انعطاف پذیر مطابق سلیقه ی شما
  • ساخت پرگولا با قیمتی متنوع و مطابق با بودجه شما
  •  ابعاد متناسب با نیاز و دلخواه شما
  •  مدل های مختلف طراحی سقف با الوارهای چوبی
  • بکاربردن کند سوز کننده ها در سازه برای مقابله با آتش سوزی
  • استفاده از چوب های فوق العاده بادوام و با کیفیت برای دکوراسیون محوطه ی باز
;

با ما همراه باشید

دفتر مرکزی:: مهرشهر کرج
تلفن: 02633212612
تلفکس : 02633200612
دفترمرکزی: 02188458048

نقشه گوگل