ساخت پرگولا- مزایا و معایب- آیا برای باغ من مناسب است؟

بررسی مزایا و معایب ساخت پرگولا


پرگولا ویژگی ها منحصر به فردی دارد که پرطرفدارترین  آن افزودن زیبایی به محوطه سبز شماست. این سازه که از یک چهارچوب ساخته شده است بستر مناسبی برای رشد گیاهان رونده به وجود می آورد. گیاهانی همچون انگور به راحتی بر روی این سازه رشد کرده و سرتاسر آن را می پوشانند. این سازه از چوب های عمودی و افقی تشکیل شده است و ساختار آن به گونه است که اجازه ی ورود باران و آفتاب را به داخل می دهد و هیچ مانعی برای عبور نسیم ایجاد نمیکند. البته زمانی که گیاهان سرتاسر سقف را پوشانده باشند میتواند سایه ای دل انگیز و رویایی را ایجاد نماید. در این بخش به بررسی مزایا و معایب ساخت پرگولا می پردازیم.

 
پرگولاها از جنس های مختلفی ساخته می شوند. از جمله چوب، آلومینیوم، فایبرگلاس، وینیل، سنگ و آجر . این مواد نقش مهمی در هزینه های کلی ساخت پرگولا دارد.
اگر به دنبال ساخت یک سازه برای باغ یا ورودی هستید پرگولا می تواند یک ایده ی فوق العاده باشد. با ساخت این سازه در ورودی ها می توان آن را زیبا تر کرد. ورودی های با طول زیاد که چراغ ها و گیاهان طبیعی آن را دیدنی تر کرده اند بدون شک در خاطر بسیاری از افراد خواهد ماند. پرگولا علاوه بر آنکه یک فضای مشخص را در مرکز یا گوشه ای از باغ تعیین میکند از چهارطرف آزاد است و شما در زیر آن احساس نمیکنید که در چهارچوب قرار دارید. در ادامه ی این مطلب به مهمترین مزایا و معایب آلاچیق ( پرگولا ) می پردازیم.

ساخت پرگولا

مزایا ساخت پرگولا:


1-ساخت و نصب پرگولا بسیار آسان است. پس از تصمیم شما، این سازه به سرعت در محل مورد نظر نصب خواهد شد. این بدان معناست که صاحبان باغ نیز خودشان می توانند دست به کار شده و پرگولا بسازند اگرابزار و وسایل کافی را داشته باشند.

2- آنها یک راه عالی برای تعریف فضا هستند. شما می توانید صندلی را کنارهم  بگذارید بدون اینکه مرزهای قطعی را تعیین کنید.

3-از آنجا که آنها در چهار طرف باز هستند، مردم و حیوانات خانگی به راحتی می توانند بدون هیچ مانعی وارد آن شوند.

4-مهم نیست که بودجه شما چقد باشد.، شما به راحتی می توانید متریال مناسب با بودجه ی خود را پیدا کنید. در حالی که چوب بسیار سنتی و محبوب است، نیاز به تعمیر و نگهداری و هزینه ی بیشتری دارد.

5-پرگولاها نه تنها ظاهر باغ شما را بهبود می بخشد؛ بلکه  ارزش ملک شما را افزایش خواهند داد.

6-بسته به موادی که انتخاب میکنید، پرگولا نسبتا ارزان هستند، و آنها را برای صاحبانی  که بودجه ی کمی دارند اما هنور می خواهند توجه مهمانانشان را جلب کنند، ایده آل است.

7-معمولا برای ساخت آشپزخانه در فضای باز از پرگولا به عنوان چهارچوب استفاده میکنند.

8-برای تعریف فضای در باغ خود شما می توانید انواع پرگولا را در سایزهای مختلف ساخته و از آن بهره ببرید این بستگی به بوجه و نیاز شما خواهد داشت.

معایب ساخت پرگولا

1-تا زمانی که گیاهان رونده همچون انگور در الوارهای شما رشد نکرده اند گویی پروژه ی شما ناتمام است. این امر برای افرادی  که در پاییز و زمستان پرگولای خود را میسازند نیازمند آن است که تا بهار صبر کنند.  

2-زمانی که گیاه بر روی آن وجود ندارد امکان استفاده از آن  در گرمای وسط تابستان وجود ندارد، زیرا سایه ی زیادی ایجاد نمیکند. البته برای حل این مشکل می توان از سقف های پارچه ای و محرک استفاده نمود.

3-پرگولا مانع ضد آبی برای ورود باران و برف ندارد. این بدان معناست که مهمانان شما حتی برای کوچکترین نم مجبور به ترک پرگولا هستند.

4-از آنجا که هیچ دیوار در پرگولا وجود دارد، هیچ راهی برای حفاظت از خود و مهمانان در برابر  حشرات وجود ندارد.

5-پرگولاها عمدتا  گرد یا مستطیل شکل هستند و گزینه های زیادی هنگام طراحی این سازه وجود ندارد.

آلاچیق / پرگولا / روف گاردن / کلبه چوبی