طراحی دکوراسیون رستوران

درباره ی طراحی دکوراسیون رستوران چه میدانید؟

چه بخواهید و چه نخواهید، آنچه مشتریان را به رستوران جذب کرده و آن ها را حفظ می کند، تنها غذا نیست، طراحی دکوراسیون رستوران جز فاکتورهای مهمی است که همچون کیفیت غذا باید به آن اهمیت دهید. هدف اصلی این است که جوی ایجاد کنید که مشتریان در آن احساس راحتی داشته باشند. مطالعات نشان می دهد طراحی دکوراسیون رستوران از عواملی است که بر رضایت و رفتار مشتری تأثیر بسزایی می گذارد. در گذشته ی نه چندان دور خدمات سطح بالا به مشتریان و کیفیت غذا یک جنبه اساسی بود که باعث میشد هر رستوران در بلندمدت پا برجا بماند. اما امروزه رستوران داری کاری رقابتی است که طراحی داخلی آن به کلیدی ضروری برای دست یابی به موفقیت تبدیل شده است. در ادامه نکاتی را به شما می گوییم که با بکارگیری آن می توانید مشتریان بیشتری به رستوران خود جذب کنید.

نکات طراحی داخلی رستوران و دلیل آن برای موفقیت 

 هر صاحب رستوران باید طرح و ایده های منحصر به فرد و جذابی را برای رستوران خود داشته باشد تا مشتری قبل از چشیدن غذا، تحت تاثیر فضا و آرامش آن قرار بگیرید. یکی از آرامش بخش ترین و صمیمانه ترین متریالی که برای طراحی داخلی رستوران استفاده می کنند چوب است. چون یک عنصر زیبا و طبیعی است که هر شخص را میتواند به خود مجذوب کند. استفاده از آلاچیق چوبی نیز می تواند موثر باشد.

جذب مشتریان به رستوران 
مشتریان این روزها همواره به دنبال تجربیات جدید هستند و طراحی داخلی رستوران تازه و دلنشین چشمشان را می گیرند. از این رو استفاده از طرح های متمایز و قابل مانند چوب و استفاده از المان های چوبی زیبا باعث می شود مشتری از زمانی که در رستوران شما صرف می کند لذت برده و نخواهد آن جا را ترک کند. سیر نشدن مشتری از جلوه های بصری رستوران سبب می شود آنها بار دیگر برای تماشای بیشتر رستوران شما را انتخاب کنند.  

مطلب بیشتر: ترکیب رنگ مناسب دکوراسیون رستوران

افزایش فروش با طراحی دکوراسیون 

هنگامی که مشتریان در رستوران شما راحت باشند، احتمالا زمان بیشتری را در آن صرف می کنند و همچنین بیشتر سفارش می دهند. طراحی داخلی رستوران شما بدون شک می تواند به افزایش بهره وری کسب و کار رستوران شما کمک کند. طراحی داخلی رستوران بر روی خلق و خوی مشتری تاثیر خواهد گذاشت و آن ها خوش اشتها خواهد نمود.
 

طراحی داخلی هنری باب میل همگان
طراحی داخلی رستوران نقش مهمی در مهمان نوازی بازی می کند. دکوراسیونی که مشخص است مبلغ قابل توجه و سلیقه ی زیادی در آن بکار گرفته شده است می تواند قانع کننده و جذاب باشد. چوب از جمله متریالی است که هنر دست سازنده را به رخ ببینده می کشد و خلاقیت در ابداع المان های چوبی هیچ محدودیتی ندارد. بنابراین شما می توانید علاوه بر ایجاد یک محیط صمیمی و الهام گرفته شده از طبیعت، سلیقه ی خود و طراح را به نمایش گذاشته و مشتریان را سرگرم نمای داخلی رستوران کنید.

نکاتی سودمند برای طراحی داخلی رستوران مدرن، زیبا و فریبنده

 راهنمایی های طراحی دکوراسیون رستوران می تواند تصمیم گیری را برای شما آسانتر کرده و موارد فراموش شده را به شما یادآوری کند.

 

طراحی دکوراسیون رستوران

 بدون شک رنگ ها ناخودآگاه جنبه های زیادی از زندگی روزمره افراد را تحت تاثیر قرار می دهند. رنگها می توانند بر  غذایی که مشتریان انتخاب می کنند و پولی که در رستوران صرف می کنند، تاثیر بگذارند. از آنجا که رنگ به احساسات انسان متصل است، در شادی مشتریان شما نقش دارد. رنگ های مختلف احساسات مختلفی را تحریک می کنند و می توانند عمیقا بر احساس گرسنگی و تشنگی مشتریان اثر گذار باشند.

طراحی داخلی مدرن رستوران بسیار فراتر از ترکیب دو رنگ سیاه و سفید است. انتخاب دو رنگ کاملا متضاد بخش قابل توجهی از طراحی داخلی مدرن است که نمایی چشمگیر و شیک را ارئه می دهد..
یک رستوران مدرن باید ترکیب رنگی جذاب و کامل داشته باشد. به طور مثال در این رستوران علاوه بر المان های چوبی، ترکیب رنگ زرد، آبی، سفید، مشکی نیز به چشم می خورد که محیط را از یکنواختی خارج می کند.

طراحی دکوراسیون رستوران

 نورپردازی رستوران
نورپردازی بخشی جدایی ناپذیر از طراحی داخلی رستوران شماست. روشنایی رستوران می تواند به افزایش زیبایی کمک کند و فضایی پر جنب و جوش را ایجاد کند.
نورپردازی رستوران باید تم و دکوراسیون را تقویت و تکمیل کند.
نورپردازی های تزئینی نیز نقش مهمی در افزایش جلوه ی بصری و احساس حاکم بر فضای رستوران شما دارند. نورپردازی های تزئینی شامل لوستر، چراغ های آویز و چراغ های کنارمیز می باشد موقعیت نورپردازی باید به منظور ارتقاء موضوع رستوران شما انجام شود و همچنین نیازهای رستوران را برآورده سازد. به عنوان مثال، اگر پنجره های کمتر یا ورودی کوچکتر برای روشنایی طبیعی وجود داشته باشد، چراغ های رستوران باید قوی تر و بیشتر باشند. نورپردازی به ساعات کار رستوران شما نیز بستگی دارد.

اگر رستوران شما یک رستوران شیک است می توانید از روشنایی الکتریکی زرد یا طلایی استفاده کنید. اگر شما یک رستوران کافی شاپ دارید بکارگیری نورهای رنگی و شاد مطابق با خلق و خوی جوانان  یک محیط پر جنب و جوش ایجاد می کند. اغلب پیشنهاد می شود زمانی از لوستر و چراغ های آویز استفاده کنید که دکوراسیون کلی شما ظریف و شیک می باشد.

 

طراحی دکوراسیون رستوران

انتخاب مبلمان و لوازم جانبی برای رستوران شما
در زمان اجرای پروژه ی طراحی رستوران، باید تمرکز خود را روی مبلمانی قرار دهید که با محیط و موضوع کلی هماهنگ باشد. حفظ راحتی مشتریان را اولویت خود قرار دهید.

لوازم جانبی که برای رستوران خود انتخاب می کنید باید دقیقا برنامه ریزی شود. حتی دستمال ها نباید خارج از تم و دکوراسیون کلی رستوران انتخاب شوند.  

طراحی دکوراسیون رستوارن

تزئین دیوار و سقف رستوران
سقف رستوران بزرگ یا کوچک باید منعکس کننده ی ظاهر و دکوراسیون رستوران شما باشد. الگوهای سقف را می توان با ترکیبی از رنگ های متضاد مانند سفید و صورتی، آبی-سفید یا بنفش تیره تنظیم کرد.
در سال اخیر رستوران ها سقف را به عنوان یکی از اصلی ترین رکن ها در طراحی دکوراسیون بشمار می آورند. این روش یکی از بهترین ترفندها برای خاص و متمایز کردن رستوران شما از سایر رقباها می باشد.

ایجاد تعادل در تعداد صندلی ها

طراحی رستوران باید در عین احترام به مشتریان و حریم آن ها بیشترین ظرفیت صندلی را در خود جای دهد. به عبارت دیگر شما باید شرایطی را محیا کنید که علاوه بر سود بالا و داشتن بیشترین مشتری، راحتی آن ها را نیز در نظر بگیرید. برخی از رستوران ها هیچ توجهی به طراحی دکوراسیون نداشته و تمرکز خود را روی تعداد صندلی ها می گذارند که یکی از اشتباهات طراحی دکوراسیون رستوران به شمار می رود.

سالن یا منطقه انتظار
همه ی رستوران ها فضای لازم را جهت مشتریان در انتظار ندارند. این منطقه می تواند شامل چند صندلی یا نیمکت باشد. قرار دادن چند منو روی میز میتواند یکی از روشهای صرفه جویی در زمان به شمار آید.

سالن غذاخوری رستوران
سالن غذاخوری یکی از مهمترین بخش های رستوران است که طراحی آن علاوه بر جذب مشتری در رستوران بر عملکرد کارکنان شما نیز تاثیر خواهد گذاشت. سالنی که مشتریان در آن جمع می شوند باید صمیمانه و راحت باشد. قبل از روز افتتاحیه، وقت بگذارید و روی هر صندلی در سالن غذاخوری بنشینید تا دیدگاه را ارزیابی کنید و تصمیمی بگیرید که آیا صندلی نیاز به تغییر موقعیت دارد یا خیر.

مشکلات طراحی دکوراسیون رستوران
در یک رستوران میز هایی وجود دارند که مشتریان تمایل کمتری به نشستن روی آن ها دارند. میز های نزدیک آشپزخانه، سرویس بهداشتی و ورودی رستوران جز این موارد به شمار می رود. میزهایی که دقیقا در وسط رستوران قرار دارند نیز همیشه برای مشتریان محبوب نیستند. 
برای تغییر موقعیت می توانید از پارتیشن های چوبی یا گیاهان بلند استفاده کنید. در صورت امکان می توانید این مناطق رابه بخش انتظار تبدیل کرده و میزها را از آنجا بردارید.

موزیک مناسب رستوران
سکوت قطعا در بسیاری از رستوران ها گزینه ی طلایی خواهد بود. موسیقی که با سبک دکوراسیون رستوران هم سو و هماهنگ شده باشد آرامش بیشتری را در مشتریان ایجاد می کند. بهتر است در هنگام انتخاب موسیقی کارکنان رستوران را نیز در نظر بگیرید و مراقب باشید برای آن ها تکراری نشوند. 
موسیقی زنده احساس خاصی را در فضا به وجود می آورد. یک نوازنده و خواننده ی خوب تاثیر مثبتی در شادی مشتریان شما خواهد گذاشت. بسیاری از رستورانها در تعطیلات آخر هفته یا شبهای خاصی به موسیقی زنده می پردازنند.


گرمایش و تهویه
تهویه مطبوع در هر رستوران ضروری است. هیچ چیز مشتریان را بیشتر از هوای نامتعادل یا تهویه ی نامطبوع مشتریان را فراری نمیدهد. ممکن است یک رستوران با دکوراسیون شیک وسوسه انگیر باشد اما در نهایت تهویه ی نامناسب همه چیز را خراب خواهد کرد.

طراحی فضای باز رستوران
اگر یک فضای باز اختصاصی در رستوران خود دارید حتما دکوراسیون رستوران را به آن بخش نیز منتقل کنید. میز و صندلی ها فضای باز رستوران باید مطابق با شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شوند. گیاهان و نورپردازی مناسب میتواند فضای باز رستوران را تکمیل کند. پارتیشن های چوبی حریم خصوصی دلخواه شما را در رستوران ایجاد خواهند کرد. تهیه ی چتر یا سایبان چوبی در طول ماه های گرم تابستان برای راحتی مشتری ضروری است.

مزایای دکوراسیون چوبی رستوران

چوب به عنوان یک متریال گرم در صنعت دکوراسیون شناخته شده است. شما میتوانید با تلفیق این عنصر با هنر معماری و سنت، گرمای بیشتری به محیط رستوران خود ببخشید. کاربرد این متریال در تمامی فضاهای رستوران امکان پذیر بوده و به خوبی با رنگ های گرم و سرد ست می شود. از دیگر مزایای چوب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
1- افزایش بهداشت محیط 
2- ایجاد آرامش و کاهش استرس در مشتریان به دلیل طبیعی بودن این متریال
3- عایق حرارتی و برودتی
4- صرفه جویی در انرژی
5 سازگار با محیط زیست
6- قابلیت رنگ پذیری و ایجاد تناژ دلخواه 

آلاچیق / پرگولا / روف گاردن / کلبه چوبی