آلاچیق ایرانی به سبک سنتی

طراحی و ساخت آلاچیق ایرانی به سبک سنتی

بی شک چیزی مانند چوب نمی تواند زیبایی یک محوطه ی سبز را افرایش دهد و آن را جذاب تر وکاربردی تر نماید. امروزه آلاچیق های چوبی در هر اندازه و طرحی ساخته می شوند. اما افراد برای آنکه حس مدرینتیه را از باغ، ویلا و حیاط منزل خود دور کنند ترجیح می دهند از آلاچیق چوبی سنتی در محوطه خود استفاده کنند. آلاچیق سنتی در هر فضای سبزی چهره ایی متمایز و زیبا به آن می دهد. الاچیق سنتی یک سبک روستایی را در محوطه  ایجاد می کند. گویی در هرگوشه ای از ایران می توان بخشی  از یک روستای شمالی  را خلق کرد.آلاچیق سنتی همچنین می‌تواند در سبک‌های مختلفی طراحی شود. آلاچیق سنتی ایرانی ، آلاچیق سنتی رومی ، آلاچیق سنتی اروپایی، آلاچیق سنتی ژاپنی و … همه در زیر مجموعه‌ی آن دسته‌بندی می‌شوند. 

ما در این بخش از سورن چوب مدل هایی را انتخاب کردیم که آلاچیق سنتی ایرانی را به شما نشان می دهد.

استفاده از مبلمان سنتی، منبت کاری روی آلاچیق چوبی و  استفاده از چوب هایی به رنگ های قهوه ای و تیره از بارزترین خصوصیات سبک آلاچیق سنتی ایرانی است. با رعایت کردن چند المان ساده می توان هنر و حس و حال ایرانی ها به زیبایی روی سازه ی چوبی  القا کرد

آلاچیق چوبی سنتی

مزایای اجرای طرح کلاسیک  و سنتی در فضای باز

اکثرا فکر می کنند که انتخاب سبک سنتی برای افراد با سنین بالاتر مناسب است. اما زمانی که حرف ازدکوراسیون فضای باز می شود اکثر افراد ترجیح می دهند از نماهای سنتی و کلاسیک استفاده کنند زیرا این سبک بیش از سبک های دیگر با طبیعت همخوانی داشته و با آن یکی می شود. البته آلاچیق سنتی زمانی زیبایی و ظرافت خود را به نمایش می گذارد که به خوبی طراحی و به دست حرفه ای ها اجرا شده باشد. یکی از بهترین روش ها برای پیاده سازی سبک سنتی در فضای سبز استفاده از آلاچیق  چوبی سنتی است.

آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی، حس دلنشین در حیاط

مهم ترین بخش یک فضای سبز، محلی برای استراحت در آن است که زیبایی فضای سبز را نیز نشان میدهند امروزه آلاچیق های چوبی بیشتر شبیه به هم هستند و هیچ تنوع چشم گیری در طرح آن دیده نمی شود. بنوعی گاها طراحان از آلاچیق چوبی سایر ویلاها  تقلید کرده و با کمی تغییرات از آن طرح استفاده میکنند. از این رو برای داشتن یک آلاچیق سنتی خاص و متفاوت باید از یک طراح خوش ذوق و حرفه ای د ر این کار یاری بخواهید.

انتخاب طرح آلاچیق سنتی ایرانی

انتخاب نوع و طرح مناسب آلاچیق سنتی ایرانی یکی از انتخاب‌های چالش‌برانگیز این سبک است. فارغ از اینکه کدام را ترجیح می‌دهید انتخابی درست می‌تواند جلوه‌ی زیادی به دکوراسیون فضای سبز شما ببخشید. اگر طرح های سنتی ایرانی را ترجیح می دهید می توانید با گذاشتن تخت و سایر ملزومات ایرانی، دکوراسیون سنتی ایده آل خود را داشته باشید.

چند توصیه ی مهم هنگام ساخت آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی

  • استفاده از رنگ های روشن

استفاده از رنگ های تند در دکوراسیون آلاچیق سنتی توصیه نمی شود مگر آنکه میزان آن بسیار کم باشد. درآلاچیق سنتی ایرانی با رنگ های ملایم و یا پرده روشن فضا را می توان آرام تر نمود. اگر مقداری زمینه هنری داشته باشید می توانید سبک مدرن و سبک کلاسیک را با یکدیگر تلفیق نمایید. به طور مثال سازه ی آلاچیق شما چوبی سنتی باشد اما مدل مبلمان و لوازمی که در آن استفاده می کنید از سبک مدرن پیروی کند.

الاچیق چوبی سنتی

  • پرورش گیاهان طبیعی

بدون شک هدف افراد از رفتن به طبیعت . طراحی دکوراسیون فضای سبز رسیدن به آرامش است. برای آنکه خودتان و مهمانانتان در فضای آرام و بدور از هر گونه استرس لحظات خوبی را سپری کنید می توانید از انواع گل و گیاهان رنگارنگ و طبیعی بهره بگیرید. سقف پوشیده شده از گیاهان طبیعی می تواند علاوه بر زیبایی سایه ی دلخواه شما را نیز فراهم کنید. یکی از مدل های آلاچیق سنتی، پرگولا است که سقف آن متناسب با سلیقه ی شما آکنده از گل و گیاهانی است که آرامش و رضایت شما را به همراه خواهند داشت.  چنانچه از آلاچیق ارزان سنتی استفاده می کنید می توانید با پرورش گیاهان آن را باشکوه تر سازید.

آلاچیق سنتی

  •  نیمکت‌های چوبی دست‌ساز را دست کم نگیرید

نیمکت‌های چوبی، به شایستگی حس و حال  آلاچیق‌ سنتی و قدیمی را برای ما تداعی خواهند کرد. پیشنهاد ما این است اگر مساحت آلاچیق انتخابی شما این اجازه را به شما می‌دهد تا میز ناهارخوری درون آن جای گیرد، از یک نیم‌کت چوبی زیبا برای صرف غذا و نوشیدنی استفاده نموده و با قرار دادن یک گلدان شیشه‌ای ساده بر روی آن و البته قرار دادن هر روزه‌ی چند گل نرگس خوش‌بو در آن، زیبایی آن را چندین و جند برابر کنید. مطلب بیشتر  جدیدترین آلاچیق های سال 2020

  • استفاده از چراغ های قدیمی

نکته ی دیگر استفاده از چراغ ها با طرح قدیمی در آلاچیق است. چراغ‌های قدیمی در انواع گوناگونی در گذشته موجود بودند. کافی است کمی وقت بگذارید و در بازار و مغازه‌های قدیمی آن ها را بیابید. بی تردید به زیباترین چراغ های سنتی دست خواهید یافت. از جمله محبوب ترین این چراغ ها می توان به چراغ‌های گل سوز، چراغ‌های تلمبه‌ای و چراغ‌های پیه سوز اشاره کردکه فضا را بیش از پیش به سنت نزدیک می کنند.

  • استفاده از لوازم قدیمی

ما با استفاده از هنر و سلیقه خود وهمچنین بکارگیری لوازم کاملاً بلا استفاده در زیرزمین‌ و گنجه های قدیمی مادر بزرگ‌هایمان، می‌توانیم یک فضای کاملاً سنتی و متفاوت در فضای سبز خود ایجاد کنیم. سنت، اصالت و فرهنگ با صنایع دستی ما ارتباط مستقیم دارد. زمانی که ما از لوازم سنتی قدیمی در باغ خود به بهترین نحو استفاده کنیم، بدون شک زیباترین دیزاین را به وجود خواهیم آورد بگونه ای که نظر هر بیننده ای را به خود جلب خواهندکرد.هنگام طراحی الاچیق سنتی هیچ مانعی سد راه شما نخواهد بود و براحتی میتوانید از لوازم مدرن و امروززی نیز در آن استفاده کنید.

مشاهده ی نحوه ی ساخت:  ساخت آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی

ساخت آلاچیق سنتی کوچک و مستقل

همه ما ایرانی ها به داشتن فضایی جداگانه برای پذیرایی از مهمان علاقه مندیم و دوست داریم در صورت وجود یک حیاط یا باغچه از مهمانان در فضای باز نیز پذیرایی کنیم. وجود یک حیاط هر چند کوچک نیز به شما این امکان را می دهد تا فضای قابل استفاده در منزل خود را گسترش دهید. اگر حیاط شما خیلی کوچک است قرار دادن یک آلاچیق سنتی و مستقل در آن چندان عاقلانه به نظر نمی رسد. در مقابل شما می توانید از یک پرگولای که به دیوار ساختمان متصل می شود استفاده کنید. با این روش شما با کاهش تعداد پایه ها فضای اشغال شده توسط پرگولا را کاهش خواهید داد.

آلاچیق سنتی

دکواسیون داخلی آلاچیق سنتی ایرانی

از دیگر نکات مهمی که برای داشتن یک آلاچیق سنتی ایرانی  باید رعایت کرد، انتخاب مناسب مبلمان و میز و حتی پرده است. پیشنهاد ما این است که برای پرده ها از پارچه های بسیار ساده و در رنگ های روشن استفده نمایید. در هر صورت فراموش نکنید که در دیزاین آلاچیق سنتی ایرانی، هدف ما پرهیز از شلوغی و ایجاد هرج و مرج در فضاست.

قیمت آلاچیق چوبی سنتی

چوب عنصری گرم، صمیمی و دعوت کننده است و وقتی در محوطه ی سبز باغ شما بکار برود همین حس را هم در فضا پخش می کند در حالی که بسیاری از آلاچیق های امروزی از جنس فلز که بسیار سرد و خشن بنظر میرسند ساخته می شوند. طبیعتا مصالح چوبی برای ساخت آلاچیق قیمت ها کمی بالا خواهد برد اما همانگونه که در ادامه عکس آلاچیق چوبی سنتی مشاهده خواهید کرد، نتیجه کار یک سازه ی چوبی بسیار زیبا می شود که تمام این هزینه های پرداخت شده را جبران خواهد کرد.

آلاچیق سنتی

 استفاده از  چوب به عنوان متریال اصلی

 استفاده از مواد و مصالحی که نقش مایه هایی طبیعی دارند مانند چوب می تواند به آرامش فضای بیرونی  شما کمک کند، ترکیب رنگ قهوه ای چوب و رنگ سبز طبیعت جزو هوشمندانه ترین ترکیب های رنگی است که می تواند جلوه ای از یک منظره طبیعی را برای شما یادآور شود.

در ادامه مدل های دیگری از آلاچیق سنتی آورده شده است.

عکس آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی

ساخت آلاچیق سنتی مناسب فصل زمستان

الاچیق های سنتی زیبا که از چوب سدر ساخته شده است. سقف این الاچیق ها مقاومت بالایی در برابر بارش باران داشته و همچنین گنبد بالایی سقف نیز مخصوص تهویه تعبیه شده است. از این رو اگر در زمستان قصد پوشاندن دیواره ها را با شیشه یا چادر داشتید براحتی میتوانید از یک بخاری در آلاچیق استفاده کنید.

آلاچیق سنتی

تفاوت آلاچیق سنتی با آلاچیق های مدرن و امروزی

سبک کلاسیک و سنتی در ساخت سازه های چوبی معمولا نیازمند هزینه‌های بیشتری است. چرا که معمولا نوع سازهاز جنس چوب بوده و گاهی نیز دست‌ساز هستند که باعث می‌شود قیمت این سازه نسبتا بالا باشد. اما در مورد سبک مدرن نگرانی زیادی در رابطه با هزینه وجود ندارد؛ چرا که طراحی سازه  راحت‌تر صورت می گیرد و در نتیجه نیز هزینه مورد نیاز برای این آلاچیق نسبتا کمتر است. از طرفی نیز سازه ی مدرن نسبتا مینیمال است و به همین دلیل نیاز به طراحی پیچیده نیست با توجه به این نکته، برای سبک‌ مدرن بر خلاف سبک کلاسیک، نیازی به فضای باز بزرگ نیست و این یکی از مهم‌ترین تفاوت های آلاچیق  مدرن با کلاسیک است. با توجه به این نکته می‌توان گفت که برای خانه‌های کوچک، شاید استفاده از آلاچیق مدرن بهتر باشد.

 

 

آلاچیق سنتی

آلاچیق چوبی سنتی

آلاچیق چوبی سنتیآلاچیق چوبی سنتی

آلاچیق سنتی

آلاچیق چوبی سنتی

آلاچیق چوبی سنتی

آلاچیق چوبی سنتی

آلاچیق چوبی سنتی

آلاچیق چوبی سنتی

 

الاچیق سنتی

آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی ایرانی

آلاچیق سنتی ایرانی

آلاچیق سنتی ایرانی

آلاچیق سنتی

آلاچیق سنی ایرانی

آلاچیق سنتی ایرانی

آلاچیق سنتی ایرانی

آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی
آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی ایرانی

آلاچیق چوبی سنتی

الاچیق چوبی سنتی

آلاچیق سنتی ایرانی

آلاچیق سنتی

جهت سفارش آلاچیق چوبی می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

آلاچیق / پرگولا / روف گاردن / کلبه چوبی