با انواع پرگولا آشنا شوید

معرفی انواع پرگولا


پرگولا، سازه ای در فضای باز است که معمولا شامل ستون ها و یک سقف نیمه باز می باشد و به عنوان "سایبان در فضای باز" استفاده می شود. پرگولا ها را می توان مستقل یا متصل به ساختمان نصب کرد. پرگولا در ابتدا در معماری یونان باستان یا رومی به عنوان سازه ای برای ارتباط دو ساختمان به یکدیگر استفاده می شد. عملکرد پرگولا امروزه زیاد تغییر نکرده است اما مدل های و سبک های بیشتری را از آن شاهد هستیم. در این بخش از سورن چوب به معرفی انواع مدل، سبک و جنس  پرگولا می پردازیم.

شما با شناخت انواع پرگولا و مشخص کردن هدف خود از ساخت پرگولا می توانید بهترین آن را انتخاب کنید.این سبک های جدید هر کدام ظاهر و عملکرد مختلفی داشته و برای هدف مشخصی ساخته می شود.

 

انواع پرگولا

انواع پرگولا

معرفی انواع پرگولا

پرگولا با قاب فلزی

می توان از فلز جهت ساخت قاب های پرگولا استفاده کرد. ترکیب چوب و فلز یک سبک صنعتی را پدید می آورد. این مدل پرگولا برای مکان های عمومی، ساختمان های تجاری، پارک ها و.. مناسبتر است. زیرا نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد. اما پرگولای چوبی زیبایی بیشتری نسبت به دیگر مدل ها دارد.

مطلب بیشتر:آموزش ساخت پرگولا چوبی

انواع پرگولا

پرگولا با سقف بادبانی شکل

نوعی دیگری از پرگولا که سایه ای یکدست ایجاد میکند پرگولا با سقف پارچه ای است که بیشتر به بادبان های قایق شباهت دارد. این مدل پرگولا ظاهری مدرن و شیکتری داشته و سبک مینمال را به پدید می آورد.
یکی از مزایای پرگولا این است که گیاهان رونده می توانند روی پایه ها و سقف آن به رشد خود ادامه دهند. اما این مدل پرگولا از این مزیت به خوبی بهره مند نیست. یکی دیگر از مواردی که هنگام ساخت این پرگولا ها باید مورد توجه قرار بگیرد مقاومت بالای پارچه در برابر آب و هوا، باران و خورشید است.  

مطلب بیشتر: تفاوت آلاچیق و پرگولا در چیست؟

انواع پرگولا

پرگولا با سقف شیب دار

استفاده از این مدل پرگولا برای باغ یا حیاط معمول تر است. پرگولاهای شبیه به آلاچیق مانند یک اتاق نشیمن در فضای باز بوده و می تواند ارزش ملک شما را افزایش دهد.   
ساخت این مدل پرگولا به مهارت و تجربه ی بالا نیاز دارد. اگر پرگولای انتخابی شما دارای یک سقف کاملا پوشیده است بهتر است نوع شیب دار آن را انتخاب کنید تا در آب و هوای بارانی آسیب پذیر نباشند.

انواع پرگولا

پرگولا با سقف ترکیبی: یکی از جدیدترین مدل های پرگولا که در حیاط می توانید از آن استفاده کنید پرگولا با سقف مسطح است. خلاقیت و ترکیب سقف های مسطح و شیب دار می تواند به عنوان یک ورودی باغ سایه ای دل انگیز و  رویایی ایجاد کنید. علاوه بر این گیاهان رونده به خوبی روی پایه ها و سقف پرگولا رشد می کنند.

انواع پرگولا

حال شما می دانید که پرگولا چیست و در چه سبک هایی ساخته میشوند. مدل های پرگولا تنها به این موارد ختم نمی شود و ما همه روزه در بخش های مختلف جهان شاهد مدل های خلاقانه و جدیدتری از آلاچیق و پرگولا هستیم.
اگر گیاها شما نسبتا جوان هستند و سایه کافی را ایجاد نمی کنند، می توانید از یک سایبان مقاوم در برابر آب و هوا که بصورت موقت روی پرگولا نصب می شود استفاده کنید.

   انواع پرگولا

آلاچیق / پرگولا / روف گاردن / کلبه چوبی