تفاوت پرگولا و گزبو

واژه های قدیمی و جدید زیادی در زمینه ی سازه های چوبی به کار گرفته می شوندکه یا از زبان های دیگر به زبان فارسی راه پیدا کرده اند یا در فارسی قدیم کلمات رایج میان مردم بوده اند. این کلمات هر کدام معنای متفاوتی داشته و برای سازه های خاصی مورد استفاد قرار می گیرند.

کلماتی مانند آلاچیق و پرگولا نیز در این دست کلمات قرار می گیرند. پرگولا نوعی از سایبان است که شرکت ها یا مصرف کنندگان آن را با عنوان آلاچیق می شناسند. بطور کلی آلاچیق یا پرگولا سازه ای دارای سقف یا بدون سقف است که هم به عنوان سایبان و هم به عنوان استراحت گاه که دارای صندلی است در فضای سبز ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. اما در کشور ما کمتر کسی از واژه ی گزبو برای این سازه های چوبی فضای سبز استفاده می کند.

 

استفاده از سازه های چوبی نیاز به دانش بالا و فرهنگ سازی دارد. شرکت سورن چوب سالهاست که در زمینه ی سازه های چوبی فضای سبز فعالیت داشته و توانسته است با آگاه سازی مردم قدم موثری در تامین نیاز جامعه بردارد. سازه های چوبی انواع مختلفی داشته که هر کدام کاربرد و شکل مختلفی دارند. افرادی که تمایل به ساخت سازه ی چوبی دارند با شناخت انواع سازه های چوبی مدرن و امروزی می توانند بهترین انتخاب را داشته و مطابق با سلیقه ی خود و اطرافیان به طور تخصصی اقدامات لازم را انجام دهند. بخش مهمی از ساخت پرگولا یا آلاچیق انتخاب نوع چوب است. شرکت سورن چوب با داشتن تجربه، مهارت و دانش شما را در انتخاب نوع چوب مناسب برای سازه پرگولا خواهد نمود.

تفاوت پرگولا و گزبو:

 

Pergola (پرگولا)

پرگولا سازه های چوبی نیمه مسقفی هستند که در حیاط های مسکونی، تجاری، رستوران ها، ورودی ها، باغ ها و پشت بام ها نصب می شوند.پرگولاها به دو دسته تقسیم می شوند. برخی از آن ها دارای صندلی بوده و به عنوان استراحتگاه بکارگرفته می شوند و برخی دیگر فقط سایبان هستند. مهمترین اجزای سازنده ی در پرگولا الوارهای چوبی هستند که در فواصل معین قرار گرفته اند. پرگولا از لحاظ بصری نیز در محیط تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. هر چه طراحی و ظرافت پرگولای چوبی بیشتر باشداین تاثیر بیشتر خواهد شد. از دیگر کاربردهای پرگولا می توان به استفاده از آن در کنار استخر یا خیابان و گذرگاه ها اشاره کرد. برای تزئین پرگولا و زیباتر کردن محیط می توان از گیاهانی پیچکی که سطح پرگولا را می پوشانند استفاده نمود. اضافه کردن نیمکت های چوبی به پرگولا کاربرد آن را افزایش خواهد داد.

gazebo (گزبو)

گزبو دور تا دور آن باز است و از سقف های نیمه باز یا کاملا پوشیده تشکیل شده است. کابرد این سازه های چوبی در حیاط، پشت بام، باغ و ویلا بوده و می تواند از آن به عنوان مکانی برای گرد همایی های دوستانه بهره برد. در ایران گزبو را بیشتر با نام بهار خواب چوبی می شناسند. ساخت گزبو در کشورهای غربی رواج زیادی داشته آن را در هر فرهنگی می توان یافت. از ویژگی های گزبو می توان به مواردی از جمله تنوع سایز و ابعاد اشاره کرد. عمده تفاوت گزبو و پرگولا در نوع سقف سازه می باشد. گزبو  از لحاظ ستون بندی و نوع سقف پیچیده تر از پرگولا می باشد.

مطلب بیشتر:

ساخت پرگولا- مزایا و معایب- آیا برای باغ من مناسب است؟

ساخت پرگولا چوبی، رویاهاتو بساز

تفاوت آربور و پرگولا

طراحی آلاچیق چوبی-تزئین الاچیق و باغ بمناسبت کریسمس در زمستان


ساخت آلاچیق- مزایا و معایب- آیا برای باغ من مناسب است؟

آلاچیق / پرگولا / روف گاردن / کلبه چوبی